Bio

Jozef Karika jest jednym z najbardziej poczytnych słowackich prozaików i odnoszących sukcesy autorów środkowoeuropejskich. Do tej pory wydał 21 książek, które oprócz języka słowackiego ukazały się również w języku czeskim, polskim, angielskim, węgierskim i macedońskim. Sprzedaż jego książek ma wkrótce osiągnąć pół miliona egzemplarzy. Tłumaczenia jego książek stały się bestsellerami także w Czechach, Polsce i na Węgrzech.

Jest laureatem wielu słowackich nagród, takich jak „Platinová kniha” (Platynowa Książka), „Zlatá kniha” (Złota Książka), dwie „Zlaté pero” (Złote Pióro) – Nagrody Krytyków Literackich, Nagrody Czytelników Anasoft Litera, Nagrody Funduszu Literackiego i wielu innych.

Jego powieść Trhlina (Szczelina) stała się najbardziej udaną słowacką powieścią ostatnich dziesięcioleci. Powieści Na smrť (Na śmierć) i Čierny rok (Czarny rok) są największymi pod względem zakresu i rozległości fabuły utworami słowackiej belles-lettres ostatniego półwiecza i należą do trzech największych powieści w literaturze słowackiej. Sześcioczęściowy cykl powieściowy Čierny kruh (Czarny pierścień) jest największą wielopokoleniową sagą napisaną w języku słowackim.

Reżyser Peter Bebjak wyprodukował film Trhlina (Szczelina), za który otrzymał nagrodę „Český lev” (Czeski Lew). Film stał się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii słowackiej kinematografii. Był wyświetlany także w Czechach, Wielkiej Brytanii i Włoszech, a później trafił do biblioteki serwisu streamingowego Netflix.

Karika kolekcia

Publikované knihy a preklady kníh Jozefa Kariku (rok 2020).

Jozef Karika wszedł na scenę literacką w 2001 roku jako główny autor stron internetowych G. O. M.. W wydawnictwie „Vodnář” (Aquarius) w Pradze opublikował następujące książki: Slovanská magie (Słowiańska magia, 2003), Zóny stínu (Strefy cienia, 2005), Magie peněz (Magia pieniędzy, 2008) i Brány meonu (Bramy Meonu, 2009). W wydawnictwie Ikar opublikował następujące książki: Mágia peňazí (Magia pieniędzy, 2007) i K.P.M.P.Z. (K.P.M.P.Z. – Kurs początkujący magii stosowanej, 2007). Brytyjskie wydawnictwo Immanion Press opublikowało jego książkę z eksperymentalnymi esejami Liber 767 (2009), przeznaczoną na rynek brytyjski i amerykański.

Publikował również w amerykańskim Konton Magazine, brytyjskim Chaos International Magazine i niemieckim Instrumentum. Niektóre z jego tekstów zostały wybrane i opublikowane w antologii książkowej The Best of Konton przez amerykańską firmę Konton Publishing oraz w antologiach Manifesting Prosperity i Magic on the Edge.

Poświęcał też trochę czasu krótkiej prozie – jego opowiadania były publikowane w magazynach RAK i „Fantazja”. W 2008 roku zajął trzecie miejsce w konkursie „Cena Fantazji” za opowiadanie grozy Dedičstvo zeme (Dziedzictwo Ziemi). W 2009 roku zdobył „Cenę Béla” za najlepsze opowiadanie grozy oraz zajął trzecie miejsce w konkursie „Cena Fantazji” za opowiadanie Samota.

W tym okresie skupiał się głównie na tworzeniu postmodernistycznych kolaży tekstowych łączących nieprzystające i niewspółmierne dyskursy i podejścia. Łączył ścisłe procedury metodologiczne i wiedzę z różnych dyscyplin naukowych z silnym impetem irracjonalności, sennych wymiarów bytu i intuicjonizmu. Nie unikałby inspiracji z bardziej niejasnych źródeł, takich jak różne starodawne tradycje duchowe, czy twórczość takich autorów jak Howard P. Lovecraft, Aleister Crowley, Carlos Castaneda, Kenneth Grant, William S. Burroughs, Terry Pratchett…

Jego geneza filozoficzna obejmowała głównie dzieła egzystencjalistów (Sartre, Camus, Heidegger), Nietzschego oraz filozofię postmodernistyczną (Foucault, Derrida). Sam był zwolennikiem spuścizny myślicieli eksperymentalnych, takich jak Ramsey Dukes (Lionel Snell), Peter J. Carroll i Robert A. Wilson. W swoich eksperymentach nad znaczeniem tekstu w społeczeństwie ponowoczesnym stosował techniki rotacji paradygmatów, różne alter-ego, procedury uwalniania tekstu, tymczasowej wiary, mistyfikacji, elementy metody clippingu.

Na początku 2010 roku wydawnictwo Ikar opublikowało społeczną powieść kryminalną V tieni mafie (W cieniu mafii), opisującą dojrzewanie i rozłam całego pokolenia Kariki. Powieść została dobrze przyjęta przez czytelników i krytyków i odniosła duży sukces na Słowacji i w Czechach.

Po innych udanych powieściach Čas dravcov (Czas drapieżników, 2011) i Nepriateľ štátu (Wróg państwa, 2011) ukazała się epicka powieść historyczna z elementami thrillera i horroru Na smrť (Na śmierć). Choć ukazała się w dwóch tomach (2012, 2013), jest największą porewolucyjną powieścią na Słowacji o długości prawie 750 stron i narracyjnej fabule. Historia rozgrywa się między latami 20. a 40. na Słowacji, ale także w Niemczech, Ameryce, na Ukrainie i na terenach dzisiejszej Polski. Karika połączyła świat amerykańskiej mafii z horrorem nazizmu, przedstawiając jednocześnie w sposób zgodny z faktami wojnę rodzin mafijnych w Ameryce i powstanie nazizmu w Niemczech, Noc Długich Noży, Noc Kryształową, nazistowskie programy eutanazji, operacje eksterminacyjne na froncie wschodnim i Holokaust, skupiając się głównie na tragicznym losie Żydów deportowanych ze Słowacji. Kulminacja historii następuje podczas Słowackiego Powstania Narodowego. Powieść została później wydana przez Argo w jednym tomie w Czechach i znalazła się w czołówce największych i najlepiej sprzedających się bestsellerów.

W 2014 roku ukazała się powieść Strach (Strach), opatrzona etykietką horroru lub thrillera tajemniczego. Autor wrócił tam do własnego dzieciństwa i do okolicy, w której się wychował. Powieść została później wydana w Czechach, Macedonii i Polsce, gdzie została wybrana najlepszym opowiadaniem grozy 2017 roku.

W 2015 roku Karika opublikowała tajemniczy thriller Tma (Mrok), a także pierwszą część monumentalnej trylogii Čierny kruh (Czarny krąg), zatytułowaną Čierna hra (Czarna gra). Tma (Ciemność) stała się później bestsellerem w Polsce i w Czechach, gdzie została również zaadaptowana i wyemitowana przez „Český rozhlas” (Czeskie Radio). Čierna hra (Czarna gra) zdobyła nagrodę krytyków literackich Golden Pen i została wydana w języku czeskim.

Tajemnicza powieść Trhlina (Szczelina, 2016), o zniknięciu ludzi w górach Tribeč, spotkała się z ogromnym odzewem. Stał się najbardziej udaną słowacką powieścią ostatnich dekad, przekroczył literackie granice i przekształcił się w popkulturowy fenomen. Rozpętał bezprecedensową falę reakcji czytelniczych i turystyki w Tribeču. Do dziś sprzedano ponad sto tysięcy egzemplarzy. Jednocześnie został wreszcie nominowany do najbardziej prestiżowej słowackiej nagrody literackiej – Anasoft litera i zdobył Nagrodę Czytelników Anasoft litera. Osiągnął też status bestsellera w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, gdzie przez sześć tygodni utrzymywał się w pierwszej trzydziestce polskiego mega-sellera Woblink, a później jako „najlepszy horror ostatnich lat” wśród TOP 10 bestsellerów 2019 roku. Zajął też trzecie miejsce w największym polskim plebiscycie portalu Lubimyczytać, Książka Roku 2018, w kategorii horror. Trhlina stała się tym samym pierwszym słowackim bestsellerem środkowoeuropejskim. Została zredagowana i wyemitowana przez „Český rozhlas” (Czeskie Radio). Na Słowacji utrzymywała się w TOP 100 największej księgarni internetowej Martinus przez ponad tysiąc dni, co jest najdłuższym okresem spośród wszystkich słowackich i zagranicznych powieści. Thriller Trhlina został również przekształcony w film przez reżysera Petera Bebjaka. Więcej o filmie Trhlina można dowiedzieć się w dziale MOVIE/RADIO.

W 2017 roku Karika wydała społeczną powieść kryminalną Čierny rok (Czarny rok). Jest to największa słowacka powieść ostatniego półwiecza i prawdopodobnie trzecia co do wielkości w literaturze słowackiej.

Spore uznanie zyskała również powieść filozoficzno-misteryjna Priepasť (Przepaść) z 2018 roku. Między innymi osiągnęła najwyższą przedsprzedaż słowackiej książki w historii największej księgarni internetowej Martinus i znalazła się w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się książek roku. Zdobyła również nagrodę Złotego Pióra przyznawaną przez krytyków literackich oraz Platynową Książkę za sprzedaż. Później została wydana w Czechach, gdzie stała się bestsellerem.

W 2019 roku ukazała się ostatnia część trylogii Čierny kruh (Czarny krąg). Wraz z trylogią V tieni mafie (W cieniu mafii) tworzy ona największą wielopokoleniową sagę w literaturze słowackiej. Poprzez dramatyczne losy bohaterów czterech pokoleń i ponad dziesięć przeplatających się wątków, ta licząca 2300 stron epopeja oddaje trzydzieści lat rozwoju państwowego i społecznego Słowacji oraz punkty zwrotne w historii: Rewolucję i upadek totalitaryzmu; Rozpad Czechosłowacji; Powstanie Słowacji i jej stopniowe rozbijanie przez grupy mafijne lub oligarchiczne. Akcja powieści rozgrywa się na całym terytorium Słowacji, ale także w Czechach, na Ukrainie, w Rumunii, w Polsce, na Węgrzech i na Bałkanach. Ten monumentalny cykl powieściowy składa się z sześciu powieści i jest przeznaczony do czytania w trzech różnych sekwencjach. Za każdym razem dostarcza nieco innych znaczeń i przeżyć. W swoim pisarstwie Karika inspirował się głównie wielkimi trylogiami słowackich pisarzy Milo Urbana i Vladimíra Mináča.

Pod koniec tych dwóch dekad podsumował swoje twórcze zamiary i podejście do pisania w eseju literackim O písaní – po dvadsiatich rokoch (O pisaniu – po dwudziestu latach).

6 x Platynowa Nagroda Książkowa (za powieści Trhlina (Szczelina); V tieni mafie (W cieniu mafii); Priepasť (Przepaść); Strach (Strach); Tma (Mrok); V tieni mafie 2Čas dravcov (W cieniu mafii 2 – Czas drapieżników)).

10 x Platynowa Nagroda Książkowa (za powieści V tieni mafie 2Čas dravcov (W cieniu mafii 2 – Czas drapieżników); Nepriateľ štátu (Wróg państwa); Tma (Ciemność); Strach (Strach); Na smrť I (Do śmierci I); Čierna hra (Czarna gra); Čierny rok (Czarny rok); V tieni mafie (W cieniu mafii); Smršť (Burza); Na smrť II (Do śmierci II)).

2 x nagroda krytyków literackich Złote Pióro (za powieści Priepasť (Przepaść); Čierna hra (Czarna gra)).

Nominacja do prestiżowej nagrody Kryształowe Skrzydło w kategorii Dziennikarstwo i Literatura (2020).

III miejsce dla powieści Trwoga w największym polskim plebiscycie portalu „www.lubimyczytac.pl” Książka Roku 2018, w kategorii Horror.

III miejsce dla powieści Trhlina (Szczelina) w największym polskim plebiscycie portalu „www.lubimyczytac.pl” Książka Roku 2018, w kategorii Horror.

Nagroda Czytelników Anasoft litera za powieść Trhlina (The Rift, 2017).

Ostateczna nominacja dla powieści Trhlina (Szczelina) do nagrody Anasoft litera – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na Słowacji (2017).

Nagroda Miasta Ružomberok (2016).

Pierwsze miejsce wśród TOP 5 słowackich autorów w największym badaniu książek na Słowacji – Martinus, Książka Roku 2014.

Béla Award za opowiadanie Samota (Solitude, 2009).

III miejsce w Nagrodzie Literackiej za opowiadanie Samota (Samotność, 2009).

Pierwsze miejsce w kategorii dziennikarskiej na międzynarodowym konkursowym festiwalu filmowym KAFKA 2008 w Czechach za reportaż Kontroverzná tabuľa (Kontrowersyjna tablica).

Nagroda Funduszu Literackiego w dziedzinie dziennikarstwa (2008).

I miejsce w kategorii dziennikarstwo na ogólnopolskim konkursie produkcji telewizji lokalnych Warsztat 2008 za reportaż Kontroverzná tabuľa (Kontrowersyjna tablica).

Nagroda publiczności w kategorii publicystyka na ogólnopolskim konkursie produkcji telewizji lokalnych Warsztat 2008.

Trzecie miejsce w Nagrodzie Literackiej za opowiadanie Dedičstvo zeme (Dziedzictwo ziemi, 2008).

Slovanská magie, Vodnář 2003.
(Słowiańska magia, Vodnář 2003).

Zóny stínu, Vodnář 2005.
(Strefy cienia, Vodnář 2005).

Mágia peňazí, Ikar 2007.
(Magia pieniędzy, Ikar 2007).

K.P.M.P.Z., Ikar 2007.
(K.P.M.P.Z. (K.P.M.P.Z. – Kurs Magii Stosowanej dla początkujących), Ikar 2007).

Brány meonu, Vodnář 2009.
(Bramy Meonu, Vodnář 2009).

Liber 767 vel Boeingus: Rough Experiments with Chaos magic, Immanion Press 2009.
(Liber 767 vel Boeingus: Rough Experiments with Chaos magic, Immanion Press 2009).

V tieni mafie, Ikar 2010.
(W cieniu mafii, Ikar 2010).

V tieni mafie II: Čas dravcov, Ikar 2011.
(W cieniu mafii 2 – Czas drapieżników, Ikar 2011).

Nepriateľ štátu, Ikar 2011.
(Wróg państwa, Ikar 2011).

Na smrť, Ikar 2012 r.
(Do śmierci, Ikar 2012).

Na smrť II: Bez milosti, Ikar 2013.
(Na śmierć: Bez litości, Ikar 2013).

Strach, Ikar 2014.
(Fear, Ikar 2014).

Tma, Ikar 2015.
(Ciemność, Ikar 2015).

Čierna hra: Vláda mafie, Ikar 2015.
(Czarna gra: Rządy mafii, Ikar 2015).

Trhlina, Ikar 2016.
(Szczelina, Ikar 2016).

Čierny rok: Vojna mafie, Ikar 2017.
(Czarny rok: Wojna mafii, Ikar 2017).

Priepasť, Ikar 2018 r.
(Przepaść, Ikar 2018).

Čierny kruh: Koniec mafii, Ikar 2019.
(Czarny pierścień: Koniec mafii, Ikar 2019).

Smršť, Ikar 2020.
(Burza, Ikar 2020).

Hlad, Ikar 2021.
(Głód, Ikar 2021).

Smäd, Ikar 2021 r.
(Pragnienie, Ikar 2021).

Slovanská magie, 2003 r.
(Słowiańska magia, 2003)

Zóny stínu, 2005 r.
(Strefy cienia, 2005)

Mágia peňazí, 2007 r.
(Magic of Money, 2007)

KPMPZ, 2007 R.
(K.P.M.P.Z. (K.P.M.P.Z. – Kurs Początkujący Magii Stosowanej), 2007)

Brány meonu, 2009 r.
(Gates of Meon, 2009)

Liber 767, 2009 r.
(Liber 767, 2009)

V tieni mafie, 2010
(W cieniu mafii, 2010)

V tieni mafie II: Čas dravcov, 2011
(W cieniu mafii II: Czas drapieżników, 2011)

Nepriateľ štátu, 2011
(Wróg państwa, 2011)

Čierna hra: Vláda mafie, 2015
(Czarna Gra: Rządy mafii, 2015)

Čierny rok: Vojna mafie, 2017
(Czarny rok: Wojna mafii, 2017)

Čierny kruh: Koniec mafie, 2019
(Czarny Krąg: Koniec mafii, 2019)

Na smrť, 2012 r.
(Do śmierci, 2012)

Na smrť II: Bez litości, 2013 r.
(Na śmierć: Bez litości, 2013)

Strach, 2014 r.
(Strach, 2014)

Tma, 2015 r.
(Ciemność, 2015)

Trhlina, 2016 r.
(Szczelina, 2016)

Priepasť, 2018 r.
(Przepaść, 2018)

Smršť, 2020 r.
(Burza, 2020)

Hlad, 2021 r.
(Głód, 2021)

Smäd, 2021 r.
(Pragnienie, 2021)

Magie peněz, Vodnář, Česká republika 2008.

K.P.M.P.Z./CZ, Vodnář, Česká republika 2011.

Ve stínu mafie, Knižní klub, Česká republika 2011.

Černá hra, Argo, Česká republika 2016.

Strach, Argo, Česká republika 2016.

Trhlina, Argo, Česká republika 2016.

Strach, Stara Szkoła, Poľsko 2017.

Szczelina, Stara Szkoła, Poľsko 2018.

Страв, Antolog, Macedónsko 2019.

Ciemność, Stara Szkoła, Poľsko 2020.

Na smrt, Argo, Česká republika 2020.

Smršť, Argo, Česká republika 2021.

Wiatr, Stara Szkoła, Poľsko 2021.

Puknatina, Antolog, Macedónsko 2021.

A hasadék, Animus, Maďarsko 2021.

Propast, Argo, Česká republika 2021.

The Best of Konton, Konton Publishing 2006.

Magic on the Edge, Megalithica Books 2007.

Manifesting Prosperity, Megalithica Books 2008.

Cena Fantazji, Fantázia 2008.
(Nagroda Fantastyki, Fantázia 2008.)

Cena Fantázie, Fantázia 2009.
(The Fantasy Award, Fantázia 2009.)

Farby strachu, Artis Omnis 2011.
(Kolory strachu, Artis Omnis 2011.)

Může se to stát i vám, Netopejr 2018.
(To może przydarzyć się także tobie, Netopejr 2018).

Čierna hra: Vláda mafie (Czarna gra: Rządy mafii), Ikar 2017.

Čierny rok: Vojna mafie (Czarny rok: Wojna mafii), Ikar 2018.

Trhlina (Szczelina), Ikar 2018.

Trhlina (Szczelina), Radioservis 2019.

Strach (Strach), Publixing 2019.

Tma (Ciemność), Publixing 2019.

Čierny kruh: Koniec mafii (Czarny krąg: koniec mafii), Publixing 2020.

V tieni mafie (W cieniu mafii), Publixing 2020.

Smršť (Burza), Publixing 2020.

Na smrť (Do śmierci), Publixing 2020.

Na smrť II: Bez milosti (Do śmierci: Bez litości), Publixing 2021.

V tieni mafie II: Čas dravcov (W cieniu mafii 2 – Czas drapieżników), Publixing 2021.

Nepriateľ štátu (Wróg państwa), Publixing 2021.

Hlad (Głód), Publixing 2021.

Smäd (Pragnienie), Publixing 2021.

Czeskie Radio udramatyzowało i nadało powieść Tma (Ciemność).

Reżyser Peter Bebjak zaadaptował na film fabularny popkulturowy fenomen Trhlina (Szczelina). Filmowa adaptacja Trhliny odnotowała najbardziej udany premierowy weekend w historii słowackiego kina. Ponad 83.000 płacących widzów wybrało się na film w kinach. W sumie film obejrzało prawie 300.000 osób, co czyni go jednym z najbardziej udanych filmów słowackich w historii. Z powodzeniem wyświetlany był również w Czechach, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Miniserial telewizyjny Trhlina stał się numerem jeden na rynku i najczęściej oglądanym programem w czasie emisji. Pod koniec 2019 roku film Trhlina, jako jeden z pierwszych słowackich filmów i adaptacji słowackich powieści, pojawił się na Netflixie, docierając tym samym do światowej publiczności.

Reżyser Daniel Rihák zrealizował film krótkometrażowy na podstawie opowiadania Kariki – Výlet (Podróż). Film został wybrany do pokazu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Czeskie Radio udramatyzowało i wyemitowało powieść Trhlina (Szczelina).

Radio Słowackie udramatyzowało i wyemitowało powieść Čierna hra (Czarna gra).

Radio Słowackie udramatyzowało i wyemitowało opowiadanie Samota.

Moje książki